Klimaatverandering vraagt om meer ruimte voor paardenwelzijn
Er komen weer warme dagen aan. Extreme weersomstandigheden komen steeds vaker voor. Hittegolven, langdurige regenval, droogte, storm en vorst hebben een steeds grotere invloed op de dagelijkse praktijk van hippische ondernemers. Dat vraagt om flexibiliteit, aanpassingsvermogen en soms lastige keuzes. Activiteiten zoals lessen en wedstrijden worden aangepast, verplaatst of zelfs afgelast. Dat is niet altijd leuk voor klanten, maar paardenwelzijn zou nooit ter discussie hoeven te staan; dit hoort altijd op de eerste plaats.
Over wanneer bepaalde maatregelen nodig zijn, bestaan veel verschillende opvattingen. Het is daarom ook lastig om een vaste temperatuurgrens aan te houden of standaardoplossing te bedenken die voor iedere situatie geldt. Het is aan iedere ondernemer om hierin zijn of haar verantwoordelijkheid te nemen en steeds de juiste afweging te maken. Het hitteprotocol van de FNRS kan daarin wel ondersteunend zijn om keuzes bij bepaalde temperaturen te maken.
Verantwoordelijkheid nemen moet ook mogelijk zijn
De FNRS ziet dat ondernemers het paardenwelzijn voorop willen zetten, maar niet altijd de ruimte krijgen om de benodigde voorzieningen te realiseren.
Paarden hebben bij extreme weersomstandigheden behoefte aan beschutting, schaduw, droge ondergrond en voldoende bewegingsruimte. Toch lopen ondernemers regelmatig vast op lokaal beleid wanneer zij bijvoorbeeld schuilstallen willen bouwen, bomen of heggen willen planten of andere welzijnsvoorzieningen willen aanleggen. Daarmee ontstaat een ongewenste situatie: de overheid verwacht (terecht) dat ondernemers optimaal voor hun dieren zorgen, maar belemmert tegelijkertijd soms de mogelijkheden om dat ook daadwerkelijk te doen.
Dat is een ontwikkeling die niet past bij de uitdagingen van een veranderend klimaat. We willen als samenleving dat paarden zoveel mogelijk kunnen voorzien in hun natuurlijke behoeften, zoals voldoende beweging, weidegang en beschutting wanneer dat nodig is. Dan moet regelgeving ondernemers ook de ruimte bieden om deze voorzieningen op een verantwoorde manier te realiseren.
Klimaatadaptatie moet ook gelden voor de paardenhouderij
De gevolgen van klimaatverandering zullen de komende jaren alleen maar toenemen. Niet alleen tijdens warme zomers, maar ook bij extreme neerslag, langdurig natte weides, storm of koude periodes moeten paarden op een verantwoorde manier gehouden kunnen worden.
Dat vraagt om toekomstbestendig beleid. Niet door regels los te laten, maar door ruimte te bieden voor maatregelen die aantoonbaar bijdragen aan dierenwelzijn. Beschutting, schaduw en klimaatbestendige paddocks of weides zijn geen luxe, maar steeds vaker een noodzakelijke voorwaarde om paarden verantwoord te kunnen houden.
FNRS zet dit onderwerp op de lobbyagenda
De FNRS maakt zich daarom sterk voor beleid dat ondernemers helpt in plaats van belemmert. In gesprekken met gemeenten, provincies, de NVWA en via de Sectorraad Paarden (SRP) met het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) wordt nadrukkelijk aandacht gevraagd voor de gevolgen van klimaatverandering voor de paardenhouderij.
De inzet is duidelijk: ondernemers moeten voldoende mogelijkheden krijgen om voorzieningen te realiseren die het welzijn van paarden verbeteren. Goede regelgeving beschermt dierenwelzijn niet alleen op papier, maar maakt het ook praktisch uitvoerbaar. Daarbij vindt de FNRS het belangrijk dat landelijke, provinciale en gemeentelijke overheden samen optrekken om regelgeving beter aan te laten sluiten op de praktijk en de uitdagingen van een veranderend klimaat.
Neem lokaal eigen verantwoordelijkheid
De uitdagingen van een veranderend klimaat vragen om samenwerking. Ondernemers, overheden en brancheorganisaties hebben daarin ieder een eigen verantwoordelijkheid. Hippische ondernemers moeten steeds opnieuw afwegingen maken in het belang van hun paarden. Tegelijkertijd moeten zij ook de ruimte krijgen om de voorzieningen te realiseren die daarvoor nodig zijn.
De FNRS roept ondernemers op om ook lokaal het gesprek aan te gaan wanneer regelgeving noodzakelijke welzijnsvoorzieningen belemmert. Loop je in jouw gemeente of provincie tegen regels aan die het realiseren van schaduwvoorzieningen, schuilmogelijkheden of andere welzijnsmaatregelen in de weg staan? Laat het ons weten. Met praktijkvoorbeelden uit het hele land kunnen wij onze lobby richting gemeenten, provincies en de overheid verder versterken en ondernemers ondersteunen in het gesprek met de lokale overheid.
Ook richting klanten is heldere communicatie belangrijk. Wanneer lessen worden aangepast, evenementen worden verplaatst of activiteiten worden afgelast vanwege extreme weersomstandigheden, helpt het om uit te leggen waarom deze keuzes worden gemaakt. Transparantie zorgt voor begrip en laat zien dat beslissingen niet willekeurig zijn, maar altijd worden genomen vanuit het welzijn van het paard.
Robert van Almkerk: “Hippische ondernemers nemen iedere dag verantwoordelijkheid voor het welzijn van hun paarden. Dat betekent soms dat lessen worden aangepast of activiteiten niet doorgaan. Dat zijn geen populaire beslissingen, maar wel de juiste wanneer het welzijn daarom vraagt. Tegelijkertijd zien we dat ondernemers steeds vaker tegen regels aanlopen die juist de maatregelen belemmeren die het welzijn verbeteren. Denk aan het realiseren van schuilmogelijkheden en het aanplanten van bomen. Dat is niet meer van deze tijd. Als we van ondernemers verwachten dat zij voorbereid zijn op een veranderend klimaat, dan moet de overheid hen ook de ruimte geven om die verantwoordelijkheid waar te maken. Daar zet de FNRS zich voor in.”
