Swaen Brink: "De kracht van de official"
"Een proevendag is een prachtig, maar spannend, moment voor een manegeruiter. Een ruiter, misschien nog wat zenuwachtig, stapt met zijn pony de baan in. De teugels wat onhandig, de voeten nét niet goed in de beugels. Een diepe ademhaling en daar gaan ze. Voor de ruiter voelt het misschien als een klein stapje. Voor jou als official is dit hét moment waarop je het verschil maakt.
Want official zijn is zoveel meer dan het afvinken van een lijstje. Natuurlijk kijk je of de ruiter veilig opstijgt, of de overgangen soepel verlopen, of er netjes gestuurd wordt. Maar jouw rol gaat verder. Jij ziet niet alleen de technische uitvoering, maar ook het plezier, de inzet en de band tussen ruiter en pony. En precies dáár zit de magie: jij helpt ruiters groeien door ze met positieve woorden verder te brengen.
Feedback niet als kritiek, maar als motivatie
Als instructeur weet je hoe je ruiters begeleidt en jeugd enthousiasmeert. Maar beoordelen vraagt iets extra’s. Je geeft geen les, je geeft feedback. Kort, duidelijk, maar altijd opbouwend: een top om trots op te zijn, een tip om mee verder te gaan. Soms is dat een compliment over de ontspanning in de draf, soms een kleine suggestie om de teugels net wat rustiger langer te maken. En het mooie is: jouw woorden blijven hangen. Niet als kritiek, maar als motivatie.
Daarbij draag je niet alleen zorg voor de ruiter, maar ook voor het paard. Welzijn staat altijd voorop. Jij bent alert op veiligheid en respect in de omgang. Zo ben je niet alleen beoordelaar, maar ook ambassadeur voor het plezier van ruiter én paard.”
Samen zorgen voor een positieve en leerzame ervaring
We waarderen het grote aantal officials dat zich inmiddels heeft aangemeld bij Plezier met Paarden. Met hun enthousiasme en betrokkenheid beoordelen zij de nieuwe PD-proeven op FNRS-ruitersportcentra in het hele land. Dankzij hun inzet krijgt elke ruiter een positieve en leerzame ervaring mee, precies zoals het bedoeld is. Samen zorgen we voor een leerzame beleving in de paardensport!”
Het proces: hoe word je een goede official?Een goede official word je niet van de een op de andere dag. Het is een proces van kijken, feedback geven, leren van anderen, reflecteren en blijven ontwikkelen. Kijken. Begin met observeren. Waar let je op? Zie je de balans tussen ruiter en paard? Hoe wordt er beloond? Wordt er met rust en respect gereden? Het gaat niet alleen om de uitvoering, maar ook om de intentie. Feedback geven. Oefen met het formuleren van tops en tips. Stel jezelf telkens de vraag: hoe kan ik dit in één zin positief en duidelijk overbrengen? Denk aan woorden die energie geven: “Mooi ontspannen in de stap” of “Probeer in de overgang iets meer tijd te nemen”. Leren van anderen. Kijk hoe ervaren officials het doen. Hoe benoemen zij? Hoe houden ze het kort maar krachtig? Wat neem jij daaruit mee? Reflecteren. Na afloop van een proef, of een dag jureren, stel jezelf de vraag: wat ging goed in mijn beoordeling en wat kan ik nog beter doen? Het is een vaardigheid die je ontwikkelt met elke proef die je beoordeelt. Blijven ontwikkelen. Via scholing en accreditatie krijg je handvatten en voorbeelden die je verder helpen. Zo leer je steeds beter de balans vinden tussen objectief beoordelen en enthousiast motiveren. Een goede official is dus iemand die blijft leren, net als de ruiters die hij of zij beoordeelt. En dat maakt het zo mooi: je groeit samen. Official zijn vraagt een open blik, een warm hart voor de (manege)paardensport en een scherpe pen. Je bent onafhankelijk, eerlijk en toch betrokken. En bovenal: je zorgt dat ruiters trots de baan verlaten, met een glimlach en zin om door te gaan. Dus stel jezelf die vraag: hoeveel ruiters zou jij vandaag met één positief woord een stukje verder kunnen brengen? Hoe vaak kun jij het verschil maken, gewoon door te zien, te waarderen en te stimuleren? De paardensport heeft officials nodig die niet alleen kijken, maar ook laten zien wat de kern is van onze sport: plezier, harmonie en respect. En laat dat nu precies zijn waar Plezier met Paarden om draait. |